Bookmark and Share

Plzeňský kraj na MČR v Českých Budějovicích

Vydáno dne 03. 07. 2014 (3555 x přečteno)

    Poslední červnový víkend se hasičská soutěžní družstva, jakožto zástupci jednotlivých krajů, sešla v Českých Budějovicích na  Mistrovství České republiky v požárním sportu. V pátek 27.6. 2014 se závodilo na českobudějovickém výstavišti, kde proběhl výstup do 4. podlaží cvičné věže a to v kategoriích hasičských záchranných sborů (HZS), sborů dobrovolných hasičů (SDH) muži a exhibice SDH ženy (ty vystupují pouze do 1. patra a žebřík už mají zaháknutý). U HZS potvrdilo svoji věžařskou formu HZS Moravskoslezského kraje (součet časů 85:87). Naši borci HZS z Plzeňského kraje se ale udrželi hned za nimi na průběžném druhém místě (součet časů 89:64). Za jednotlivce SDH muži si zaběhli dva závodníci ze Žebnice a zástupkyně žen dorazily z SDH Úněšov a SDH Štěnovický Borek.


      V sobotu se pokračovalo nejprve během na sto metrů mužů (SDH a HZS) a žen. V ženské kategorii jednoznačně kralovaly Chválenice. Ačkoli zaslouženě vyhrála Šárka Jiroušová z Poniklé, která zaběhla celkem čtyřikrát šestnáctkový čas, holky osadily hned 2.- 4. a dále 10. a 11. místo (všechny závodnice se vešly do první poloviny výsledkové listiny), což jim s přehledem zajistilo průběžné vedení po stovkách. Tři  z nich se probojovaly do semifinálových rozběhů a nejlépe si vedla Lucie Hirmerová, která se díky semifinálové šestnáctce ( 16:97) probojovala do superfinále, kde skončila druhá a stala se vícemistryní ČR 2014. Výsledný součet časů činil 106:53 a holky tak ostatním ujely doslova o parník (průběžně druhé Michálkovice zaběhly 110:10).

     Na protější straně stadionu mezitím potili krev dobrovolní hasiči. Jen o pár setin vyhrál Zbožnov před Juřinkou a Tuří, plzeňští závodníci z SDH Dehtín  (KT) si rovněž nevedli špatně a skončili na průběžném 5. místě. Chlapci se tvářili poněkud sklesle, zřejmě před stovkami pomýšleli výš.
     Běhy na 100 m uzavřely HZS. Základní kolo vyhrál Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje před Jakubem Pěkným z HZS Ústeckého kraje a Radkem Šubou z HZS Zlínského kraje. Z Plzeňanů se nejvíce dařilo Jindrovi Harasimovičovi, který skončil na krásném 7. místě, ale pro postup do boje o absolutního mistra ČR (SDH + HZS) to bohužel nestačilo. Celkový součet 99:96 stačil HZS Plzeňského kraje na 3. místo v běhu na sto metrů (za HZS Moravskoslezského a HZS Královéhradeckého kraje) a se součtem 5ti bodů si udrželi průběžnou 2. pozici. 

     Hned po stovkách se po stadionu rozprchli maníci v oranžových a žlutozelených tričkách -  technická četa, která se starala nejen o přestavování drah. Měli to vychytané, většinu překážek vozili na kolečkách, a tak se jim dařilo vždy vše včas a precizně zvládnout – klobouk dolů!
    Jako první soupeřila v běhu na 4 x 100 m družstva žen. Nejlepší časy se v prvním kole pohybovaly kolem 64 vteřin, většina mančaftů si lepší štafetový rozběh šetřila až na kolo druhé. Stejně tak Chválenice. Zatímco 3 dosud nejlepší týmy se vešly do pouhých 3 setin (63:40-43), ženy z Chválenic prostě přiběhly, předvedly a … zvítězily – 62:44! Získaly tím další jedničku do celkového součtu bodů a bez problémů se udržely před druhými Michálkovicemi a třetími Slatinamy.


     V kategorii mužů SDH jako by se opakoval scénář ze stovek. S přehledem a novým národním rekordem vyhrál Zbožnov (55:28) před opět druhou Juřinkou (57:95). Třetí místo ovšem vybojoval Dehtín (58:25) a kluci se tak mohli zaslouženě radovat z bronzové medalie a posunu v celkovém pořadí. Do nedělních útoků tak vyráželi s osmi body ze čtvrtého místa za Zbožnovem (2), Juřinkou (4) a Tuří (7).
     Celý den panovalo dusné vedro a kvečeru se na stadionu oteplilo ještě víc – to když technická četa připravila na dráhu bedny s hořící směsí pro štafety HZS (profesionální hasiči v posledním útoku hasicí přístroj nepřenášejí, nýbrž opravdu hasí). Skvělým časem 53:43 zvítězil HZS Královéhradeckého kraje, před HZS Zlínského kraje (54:61), kterých se ale Plzeň držela doslova zuby nehty. S časem 55:10 obsadili třetí příčku a tím si ji (s 8 body stejně jako Královéhradecký HZS) udrželi i celkově.

     Nedělní útoky budou ještě zajímavé! Předtím je ovšem třeba řádně poladit formu a stmelit mančaft, což všichni dobře vědí. A tak se většina závodníků, trenérů, masérů a pomocných pracovníků včetně štábu hasičské televize FireTV přesouvá na louku u kolejí, kde organizátoři pořádají open-air rockovou zábavu s Roxette Revival a dalšími kapelami. S tmou však přijdou i mraky a silný vítr, který po dusném dni přižene průtrž mražen. Rázem je louka vyklizená, kapela chvatně sbírá věci z pódia, stánek s pivem okamžitě zavírá a všichni účastníci mistrovství se utíkají schovat na přilehlé koleje a do venkovní spojovací chodby. Déšt je sice překvapí, ale nezastaví – hasiči se vody rozhodně nebojí, a tak je v areálu kolejí veselo až do pozdních večerních hodin…

     Ráno všechny přivítá podmračená obloha, ze které kolem poledne začíná krápat. Vzdoušek se pročistil, ovšem na stadionu spíš od rána houstne. Ve třech drahách probíhají požární útoky – královská disciplína, která rozhodne.
      Ve všech kategoriích promíchávají útoky pořadím, jen první místo u žen se ani teď nemění. Obhájkyně titulu z SDH Chválenice neponechají nic náhodě. Skvělým útokem s časem 25:67 doslova všem vytřou zrak! (Není jednoduché sehrát se během jediného tréninku s erární požární stříkačkou určenou pro SDH – letos opět jinou než vloni – se kterou týmy normálně neběhají.) Zasloužené ovace, gratulace od druhých Slatin a třetích Michálkovic (právě těm se na útoku moc nedařilo) a stadionem už zní to pověstné „Chválenice stříkééééj!“
      Družstva HZS startují se svými mašinami, což je jiný cvrkot, na vodu tam rozhodně nečekají. Po prvním kole to pro nás Západočechy vypadá nadějně, ale v druhém se většina mančaftů zlepší a Plzeň tak s 22:21 končí v požárním útoku na třetí příčce za Ostravou (21:80) a Zlínem (22:06). Celkově si ale o jedno polepší a Plzeňáci se stávají vicemistry ČR pro rok 2014. Však taky všem ukážou, jak se v Plzni slaví!
      V kategorii SDH vládne trochu zmatek. Většina diváků i komentátorů soustředí svoji pozornost na průběžně vedoucí týmy, kterým se ale první útoky moc nepovedou stejně jako Dehtínu, jehož pravý proudař hodně prostříká. V druhém pokusu si spraví chuť i reputaci, skvělá práce na všech postech včetně excelentních proudů! 25,44 (na obou terčích) znamená průběžné vedení disciplíny a očividně postup na bednu. Požární útoky pomalu dobíhávají poslední týmy, ani Juřinka (9.) ani Zbožnov si nepolepší (8.), Tuř končí s pětkou. Stále se nikdo neraduje, stále se přepočítávají body… „Jsme mistřiiiiii!“ ozve se najednou od stánku Dehtína. Je to tak. Sledováním favorizovaných týmů se na Dehtín nějak zapomnělo, ale součty bodů mluví jasně: Tuř vyhrává bronz a odsouvá Juřinku až na čtvrté místo. Zbožnov se s 10 body musí spokojit se stříbrem, protože s devíti body se mistrem ČR pro rok 2014 stává zástupce plzeňského kraje SDH Dehtíííííín!

     Doběháno, dobojováno. Před závěrečným nástupem vyhlásí ještě FireTv nejlepší fanouškovskou základnu, a pak už se předávají upomínkové plakety všem účastníkům a ceny a medaile těm nejlepším.
     Na Plzeňsko těch medailí putovalo nejvíc a lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem v skrytu duše necítila obrovskou radost a hrdost na všechny naše holky a kluky pokaždé, když jsem zaslechla: „No to nám to ti Plzeňáci pěkně nandali!“

     Doufejme, že holky z Chválenic a kluci z Dehtína spolu s plzeňskými profesionály ten obrovský úspěch řádně oslavili, ve zdraví přežili a my se můžeme těšit, že je potkáme na některém z dalších kol ZČHL.

 

 

 

      


Zdroj: angel1@centrum.cz