Bookmark and Share

Charakteristika Žlutice 2016

Vydáno dne 26. 06. 2016 (2505 x přečteno)

Sbor dobrovolných hasičů Žlutice oslavil v loňském roce 145. výročí svého založení. Práce s mládeží se datuje již od 30. let minulého století. Bohužel tato činnost s dětmi byla v 90. letech přerušena a sbor tak nevychovával žádné následovníky. Kroužek mladých hasičů při SDH Žlutice byl znovu otevřen v roce 2008. Tehdy začala pracovat 2 družstva – mladší a  tarší. Později se přidalo družstvo přípravky. 


Hned od počátku své činnosti se mladí hasiči ze Žlutic začali umisťovat na předních příčkách v okrese Karlovy Vary. V roce 2012 jsme se poprvé kvalifikovali na krajské kolo Plamenu, de jsme obsadili 4. místo. Stejně tak tomu bylo i v roce 2013. V roce 2014 se nám podařilo poprvé v historii sboru krajské kolo vyhrát a postoupit na republikové kolo do Brna. istrovství republiky bylo pro všechny hlavně sbíráním zkušeností. Výsledkem bylo 15. místo. Stejně jako vloni, tak i letos soutěžní družstvo v krajském kole zcela suverénně vyhrálo, a potřetí za sebou postoupilo na MČR. Družstvo se skládá z 10 členů, ale základna je širší, kolem 13 lidí. Týmu se věnují 2 vedoucí a mnoho aktivních členů sboru, kteří pomáhají při nácvicích. Také těm naše družstvo vděčí za své úspěchy. Silnou stránkou týmu je požární útok, ve kterém jsme již několik let v okrese Karlovy Vary bez porážky.
Výkony družstva se od minulé sezóny ještě více zlepšily. Navíc je na všech členech vidět odhodlání zúročit zkušenosti z minulých mistrovství. Ačkoliv si všichni uvědomují těžkou onkurenci, cílem pro družstvo je umístění kolem 6. místa – tedy zopakovat výsledek z roku 2015. Mladí hasiči ze Žlutic jsou zapojeni do života sboru, pomáhají při úklidu hasičárny nebo organizaci akcí pro město (dětský den, májka, masopust). Rozvíjejí také mezinárodní spolupráci s německými mladými hasiči z partnerského Vieselbachu. Dále je s dětmi organizován kroužek „naruby“ pro rodiče, dělají ukázku požárního útoku na soutěži dospělých. Činnost mladých hasičů významně finančně podporuje Město Žlutice.
O kvalitě práce s mládeží ve Žluticích hovoří také fakt, že krajskými vítězi se v tomto roce stala také hasičská přípravka a družstvo mladších. Po dlouhých letech začínají ve sboru aktivně pomáhat naši odchovanci. Tím se beze zbytku naplňuje smysl celého úsilí – vychovat si pro sbor následovníky. Samotná účast na mistrovství ČR je odměnou pro celý sbor za celoroční úsilí žlutických mládežníků. Složení týmu: Antonie Minářová, Žaneta Řezáčová, Eliška Slavíková, Štěpánka Horská, Stanislav Soukup, Petr Koliha, Pavel Pacík, Tomáš Molek, Jiří Kuciak, Petr Skačan a dále ti, kteří se na soupisku nevešli: Marek Vršínský, Pavel Bartoň, Marek Eliáš.
Vedoucí: Václav Slavík, Aleš Horský
Realizační tým: Eva Hovorková, Alois Minář, František Jiran, Dominik Novotný